Hvem er Hjerteklub.dk?

Hjerteklub.dk er en forening, som blev stiftet i juni 2014.
Vi vil øge fokus på udbredelsen af hjertestartere i de små lokalsamfund, rundt omkring i Danmark. Også kaldet Udkantsdanmark.

Distancen til en hjertestarter er afgørende for overlevelse ved hjertestop. Vi ved, at der kan være meget langt til en hjertestarter, fra hvor i landet du bor. Det drejer sig om minutter, når det kommer til genoplivning, så det sørger Hjerteklub.dk for at forbedre.

Vores mission: En hjertestarter tæt på dig!

Cirka 4.000 danskere får hjertestop hvert år, men kun knap 12 % overlever. Med livreddende førstehjælp og hurtig brug af en hjertestarter, kan dette tal betydeligt forøges. En hjertestarter gavner dig kun, hvis du ved hvor den er og kan hentes inden for et par minutter. Hjerteklub.dk vil mindske distancen mellem hjertestartere og arbejde på at få dem ud og hænge overalt i "Udkantsdanmark".

Hvad er Hjerteklub.dk?

Hjerteklub.dk er en nonprofitforening, stiftet i 2014.
Hjerteklub.dk er en nonprofitforening. Det er en helt almindelig forening, som også kaldes en ikke-erhvervsdrivende forening med et almennyttigt formål. Vores forening må ikke fremme medlemmernes økonomiske interesser gennem erhvervsdrift. Vi er registreret og har et CVR-nummer.

Vores forening har samme muligheder, rettigheder og pligter, som en person ville have. Medlemmernes indbetalinger bidrager til foreningens overordnede formål. Overskud anvendes til at fremme foreningens formål.

Vores mission: En hjertestarter tæt på dig!

Kontakt os

Kontakt os endelig, hvis du har brug for yderligere information.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search