hvem er hjerteklub danmark?

Hjerteklub er en forening som består af en bestyrelse og frivillige medlemmer,  som ønsker at hjælpe med til at finde opsætnings steder eller som blot vil bidrage med økonomisk støtte. Foreningen blev stiftet i 2014 i Odder syd for Aarhus men siden flyttet til Vinderup med officiel adresse.  Foreningens opgave er at være samlings punkt og initiativtager til at finde opsætnings steder,  finde sponsorer og sikre at alt går korrekt til og at sponsorer får værdi for deres penge i form af god placering af et firma logo på en sponsortavle placeret ved den op satte hjertestarter. Foreningen er garant for at der bliver opsat en hjertestarter, hvor det er aftalt  eller uddannet hjerteklubløbere. Foreningen sørger også for,  at der laves serviceaftaler med et solidt firma,  som sikrer at alle hjertestartere bliver serviceret i hele landet de første 5 år.

Vores mission er,  at vi opnår flere frivillige medlemmer rundt om i landet,  som sikrer at der er nogle lokalt,  som har ansvaret for at kontrollere hjertestaternes tilstand, og kan skifte batterier og elektroder løbende. Måske vil et medlem være hjerteklubløber eller sikre at der altid er min. 8 der har en hjerteklubløber uddannelse. 

HJERTEKLUB DANMARK  En hjertestarter tæt på dig!

HVAD KAN JEG GØRE OG HVAD FÅR JEG?

Hjerteklub Danmark er lige nu i jeres område og søger opsætnings steder og sponsorer lokalt,  som kan sætte en hjertestarter på landkortet 24/7 i dit lokalområde, til gavn for alle. 67% af hjertestop sker uden for normal arbejdstid og det vigtigt at man hurtigt kan få adgang til en brugbar hjertestarter indenfor 3 min. eller indenfor 300 meter.  Risikoen for overlevelse falder med 10% for hvert minut der går,  så derfor er det vigtigt at der kan gives stød hurtigt. Dit sponsorat er vigtigt for at få projektet til at lykkes.  

Som tak for støtten får du en mulighed for at få dit firmanavn eller navn placeret på en sponsortavle ved hjertestarterskabet. 
Du bestemmer selv hvor stort logoet skal være,  som er afhængig af det beløb du sponsorer med.
De 2 største sponsor pakker giver et hyperlink på dit logo på hjerteklubs hjemmeside og bidrager positivt til din SEO på egen hjemmeside.

HJERTEKLUB SPONSORTAVLE

HJERTEKLUB-LØBER SPONSORTAVLE

VI STØTTER

HJERTEKLUB.DK LOGO

STØT UDDANNELSE AF HJERTEKLUBLØBERE

Du kan også støtte uddannelse af hjerteklubløbere, som sikrer at når der kommer et alarmopkald til 112, så bliver løberen bedt om at rykke ud og hjælpe til ved et hjertestop eller hente hjertestarteren. I vil også modtage et elektronisk logo ” Vi støtter Hjerteklub.dk logo  ( år du støtter), samt blive omtalt på hjerteklubs hjemmeside og Facebook. Hvis du vælger at blive aktivt medlem og støtte med medlems gebyr kun, så bidrager du til at støtte op om et projekt et sted i landet, hvor det er vanskeligt at finde lokale sponsorer og hjælper således til,  at andre i vanskeligere områder også får en hjertestarter eller får uddannet hjerteklubløbere som kan redde liv.
De 2 største sponsor pakker giver et hyperlink på dit logo på hjerteklubs hjemmeside og bidrager positivt til din SEO på egen hjemmeside.

STØTTEFORENINGEN SØGER MEDLEMMER

Hjerteklub Danmark søger aktive støtte medlemmer, som bidrager med frivilligt arbejde i lokalområdet ved at være kontaktperson, sikre kontrol med AED, koordinere uddannelse af hjerteklubløbere, søger opsætnings steder og måske skaffer lokale sponsorere. Medlems gebyret indgår i en pulje som bestyrelsen kan fordele efter behov til at sikre at alle projekter økonomisk kan hænge sammen og at der kan uddannes hjerteklubløbere.  Årligt medlemsgebyr er kr. 499,- ekskl. moms   

HVORFOR GØR VI DET?

Distancen til en hjertestarter er afgørende for overlevelse ved hjertestop. Vi ved, at der kan være meget langt til en hjertestarter, afhængig af hvor i landet du bor. Når det kommer til genoplivning drejer det sig om få minutter, her sørger Hjerteklub.dk for at gøre en forskel.

Cirka 4.000 danskere får hjertestop hvert år, men kun knap 12 % overlever. Med livreddende førstehjælp og hurtig brug af en hjertestarter, kan dette tal forøges betydeligt. En hjertestarter gavner dig kun, hvis du ved hvor den er og kan hentes inden for et par minutter. Hjerteklub.dk vil mindske distancen mellem hjertestartere og arbejde på at få dem ud og være tilgængelig så mange steder som muligt.

Kontakt os

Kontakt os endelig, hvis du har brug for yderligere information.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search